Makalelerimiz

Kurtköy Aile Danışmanlığı

Bir çok ruhsal rahatsızlık aile bağlamında gelişir ve sürer. Aile terapisinde amaç, sadece ruhsal problem yaşayan danışanın değil, danışan ile birlikte bütün aile bireylerinin düzenli olarak terapiye katılmasıdır.

Aile terapisindeki en önemli iki husus; aile bireylerinin söylediği şeyler (içerik) ve görüşlerini iletme biçimleri (süreç)’dir. Aile içerisinde bireylerin davranış ve iletişim kurma biçimlerine göre her aile üyesinin çeşitli rolleri tanımlanmıştır. Örneğin, evdeki çocuklardan biri isyankar ve sorunlu ise, bir  başka kardeş aile üzerindeki zorlanmayı azaltmak için “iyi çocuk” rolünü üstlenebilir.

Aile terapilerinde aile bireylerinin birbirleriyle doğal bir şekilde etkileşime geçmelerine ve iletişim kurmalarına olanak sağlanır. Böylelikle aile içerisinde roller vs. daha objektif bir şekilde görülebilir ve değerlendirilebilir.

Kurtköy’de yapmış olduğumuz aile terapilerinde sadece problem yaşayan danışan üzerinde konuşulmaktan kaçınılır.

Aile psikoterapilerinde aile içerisindeki dinamikler, iletişim kalıpları, paylaşılan roller canlı etkileşimlerle yaşandıkça ve sağaltıcı tarafından bunlar gösterildikçe aile bireylerinin tutumlarında değişmeler olmakta; aile daha verimli, anlamlı iletişim geliştirebilmektedir.

Sizler de Kurtköy’de aile danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız sitemizdeki uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar

WhatsApp'ı Aç
???? Merhaba!
Merhaba ????
Nasıl yardımcı olabiliriz?