Makalelerimiz

Hipnoz Nedir?

Hipnoz Nedir?: Umut Terapi

Bilincin sürekli olarak aktif olması ve hayatın kontrollü yaşanması biyolojik olarak mümkün değildir. Her insan yaklaşık  90 dakikada bir kısa süreli de olsa bilincin kontrolünden çıkar( dalmak, donmak, ne yapacağını unutmak vb) . Bu durum küçük bir trans halidir.  Bu trans halinde vücudun temel sistemleri çalışmaya devam eder.

Hipnoz kişinin kontrolsüz bir şekilde yaşadığı trans halininin bir uzman tarafından kontrollü bir şekilde bireye yaşatılmasıdır. Birey bilincin denetimini azaltıp uzmanın kontrolüne bıraktığı zaman savunma düzenekleri devre dışı kalır ve kişinin daha saf ve doğal hali ortaya çıkar.  Kişinin gerçek hayatta yapmakta zorlandığı ve kaçtığı davranışlar ( asansöre binmek, vajinismus gb) trans altında yaşatılıp aşılabilir.

Hipnozu yapan kişinin terapi alanında da uzman olması oldukça önemlidir. Kişide ortaya çıkacak olan duygu ve anıları iyi kontrol edip kişiye yardım edebilmelidir.

Hipnoz ile bir çok problem daha kolay aşılabilir. Bir çok anlamda bireye normal şartlarda yapmak isteyip yapamadığı davranışı yaptırabilir.

Travmaların etkisini azalmakta,

Panik atak tedavilerinde,

Korkularda,

Cinsel problemlerde,

Alkol ve sigara bağımlılığından kurtulmada,

Kilo vermede

Stresle başa çıkabilmede,

Obsesyonlarda,

Sınava gireceklerde dikkat artırmakta,

Ders çalışmaya odaklanmakta

ve terapilere destek olarak oldukça kullanılan bir yöntemdir.

Kurtköy Psikolog

 

WhatsApp'ı Aç
???? Merhaba!
Merhaba ????
Nasıl yardımcı olabiliriz?